Συνάντηση του Ομίλου Φιλαναγνωσίας με τη συγγραφέα Ευτυχία Γιαννάκη

Την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2023 ο Όμιλος Φιλαναγνωσίας του σχολείου μας και το τμήμα Α3 είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν διαδικτυακά με τη συγγραφέα Ευτυχία Γιαννάκη.

Στο πλαίσιο των αναγνώσεων της λέσχης, οι μαθητές που συμμετείχαν, είχαν ασχοληθεί ενωρίτερα με την αστυνομική λογοτεχνία και αναζήτησαν νέους/ες έλληνες/ιδες συγγραφείς που ανανεώνουν το είδος και μιλούν για τη σύγχρονη ζωή και τα προβλήματά της μέσα από το σχήμα του αστυνομικού αινίγματος.

Η Ευτυχία Γιαννάκη είναι ακριβώς αυτή η περίπτωση συγγραφέα! Οι μαθητές της Λέσχης, Μυρτώ Κακαρίκου, Χριστίνα Πάτσιου, Δημήτρης Πιττερός, Αγγελική Οικονόμου, Μαριστέλλα Σάρδη και Μιχαέλα Μπάκα διάβασαν με ενθουσιασμό το βιβλίο της «Αλκυονίδες μέρες».

Στην διαδικτυακή συνάντησή μας η συγγραφέας απάντησε σε πολλές ερωτήσεις που αφορούσαν το βιβλίο της αλλά και την τέχνη της γραφής και τα μυστικά της λογοτεχνικής έμπνευσης και δημιουργίας.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ