Βιωματικές δράσεις για την ενσυναίσθηση

Πρόγραμμα που περιλάμβανε ενημέρωση-συζήτηση και βιωματικές δράσεις πραγματοποιήθηκε στις 5/4/2023 και 7/4/2023 για τους/τις μαθητές/τριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας με εμψυχώτρια την κοινωνιολόγο, διδάκτωρα του Πανεπιστημίου Πατρών και λέκτορα του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας με εξειδίκευση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση και διαπολιτισμική διαμεσολάβηση, Δρα Σπυριδούλα Γιάκη.

Το πρόγραμμα είχε ως κεντρικό άξονα τις έννοιες της διαφορετικότητας και της διαμεσολάβησης. Ειδικότερα, οι μαθητές/τριες ασχολήθηκαν με τις έννοιες της ατομικής και συλλογικής ταυτότητας, τις πολιτισμικές διαφορές αλλά και την επιρροή της παγκοσμιοποίησης στη διαμόρφωση των πολιτισμικών αξιών. Παράλληλα ενημερώθηκαν για το γενικότερο πλαίσιο και τη μεθοδολογία της διαπολιτισμικής αλλά και της σχολικής διαμεσολάβησης. Ειδικότερα, συζήτησαν και ενημερώθηκαν για τα συνηθέστερα αίτια συγκρούσεων εντός της σχολικής κοινότητας και για τις σοβαρές συνέπειες του σχολικού εκφοβισμού.

Στο πλαίσιο των δράσεων μαθητές/τριες ενθαρρύνθηκαν να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση και τη διαπολιτισμική τους ικανότητα με την αξιοποίηση βιωματικών παιδαγωγικών προσεγγίσεων (παιχνίδι ρόλων, δραματοποίηση). Συγκεκριμένα, αξιοποιήθηκε η δραστηριότητα «Take a step forward» με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα διαφορετικότητας και την αναθεώρηση πρότερων στερεοτυπικών αντιλήψεων. Παράλληλα, με μία παραλλαγή της δραστηριότητας «ανθρώπινη φωτογραφία» τα παιδιά αναπαρέστησαν σκηνές από την καθημερινότητα τους με θέμα τη διαφορετικότητα και τον κοινωνικό αποκλεισμό.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ