Το 1ο ΓΕΛ Ναυπλίου τιμά την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας

Η ομάδα EPAS του σχολείου μας, στο πλαίσιο του προγράμματος Σχολεία-Πρέσβεις Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στηρίζει τις «εκστρατείες για τις ευρωπαϊκές αξίες» τις οποίες πραγματοποιεί το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο κάθε χρόνο.

Έτσι, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, οργάνωσε ενημερωτική δράση σε συνεργασία με την ομάδα «Φυσικές επιστήμες και υγεία» για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης του σχολείου και άλλων σχολείων EPAS. Η δράση υλοποιήθηκε την Παρασκευή 8/3/2024, με θέμα «Μεταδιδόμενα Νοσήματα – Αντισύλληψη» και κεντρικό ομιλητή τον Μαιευτήρα-Χειρουργό Γυναικολόγο, κ. Βασίλειο Καρούντζο, ο οποίος είναι εξειδικευμένος στην Παιδική – Εφηβική Γυναικολογία.

Ο γιατρός ανέπτυξε με ενδιαφέροντα και παραστατικό τρόπο το θέμα μέσω μιας σύντομης παρουσίασης και στη συνέχεια οι μαθητές/τριες του έθεσαν τις ερωτήσεις- προβληματισμούς τους. Ακολούθησε μια εξαιρετικά διαφωτιστική συζήτηση, στη διάρκεια της οποίας τα παιδιά έλυσαν απορίες σχετικά με τα εμβόλια, τις ασθένειες και τους τρόπους αντιμετώπισής τους, αλλά και για θέματα όπως οι απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και οι επιπλοκές τις εγκυμοσύνης.

Μέσω της δράσης οι μαθητές και μαθήτριές μας ενημερώθηκαν για ζητήματα ζωτικής σημασίας για το μέλλον τους ως ενήλικες από τον πλέον αρμόδιο επιστήμονα, ενώ το ενδιαφέρον και η συμμετοχή τους απέσπασε τα συγχαρητήρια του εισηγητή.

Τον ευχαριστούμε θερμά τον κ. Καρούντζο για τη συμβολή του στην υλοποίηση της σημαντικής αυτής δράσης.

ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ – ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ

Η ομάδα EPAS του 1 ου ΓΕΛ Ναυπλίου