Tο Erasmus+ του 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου κάνει «Orienteering» στον Εθνικό Δρυμό Σουνίου

OΤΑΝ ΟΙ «ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ»… ΣΥΝΑΝΤΟΥΝ ΤΙΣ «ΟΔΟΥΣ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ» ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΟ ΣΟΥΝΙΟΥ

Oι μαθητές/τριες της περιβαλλοντικής ομάδας «Αγωνιστικός Προσανατολισμός-Orienteering» μαζί με μαθητές/τριες της ομάδας Erasmus+ του σχολείου μας και τις υπεύθυνες καθηγήτριες Μπακάλη Αριέττα και Πραχάλη Αυγή επισκέφτηκαν την Τετάρτη 5/4/2023 το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Λαυρίου για να παρακολουθήσουν το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα που υλοποιείται εκεί με τίτλο «Προσανατολίζομαι στο Χάος – Αξιοποίηση στοιχείων του αγωνιστικού προσανατολισμού για γνωριμία με τον εθνικό δρυμό Σουνίου».

Αρχικά παρακολούθησαν μια σύντομη παρουσίαση στο ΚΠΕ για τον Εθνικό Δρυμό Σουνίου και τον αγωνιστικό προσανατολισμό και στη συνέχεια εξασκήθηκαν στο πεδίο. Εξοικειώθηκαν με την ανάγνωση χάρτη και τα στοιχεία υπομνήματος διασχίζοντας ένα μονοπάτι-δρόμο του παρελθόντος που εξυπηρετούσε τη μεταφορά μεταλλευμάτων.

Χωρισμένοι σε ομάδες των 2-3 ατόμων ξεκίνησαν με στόχο να βρουν την οδό του μέλλοντος με τις πυξίδες και τους χάρτες τους και να εντοπίσουν τις σημαίες της ομάδας τους, που ήταν κρυμμένες στην περιοχή, και να συμπληρώσουν τα γράμματα και τις λέξεις που βρίσκονται πάνω στις σημαίες στον χάρτη τους. Επέστρεψαν στο σημείο εκκίνησης με συμπληρωμένα τα παραπάνω στοιχεία, τα οποία δημιουργούν το λεξιλόγιο του Εθνικού Δρυμού Σουνίου.

Ακολούθησε συζήτηση και προβληματισμός τόσο για την αξία όσο και για την σημερινή κατάσταση της περιοχής, αξιοποιώντας την εμπειρία και τις παρατηρήσεις τους στο πεδίο.

Η εκδρομή τελείωσε με την επίσκεψη στο Ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο, όπου περπάτησαν άλλον ένα δρόμο του παρελθόντος για να απολαύσουν την υπέροχη θέα και τον αρχαιολογικό χώρο.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ