Erasmus+ «Past Roads and Future Ways»: Το τέλος μιας υπέροχης διαδρομής

Με την επίσκεψή μας στην Ιταλία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή μας στο πρόγραμμα Erasmus+ «Past Roads and Future Ways». Για 7 μέρες (22/4 – 29/4), φιλοξενηθήκαμε από το σχολείο I.I. S.S. F. De Sanctis Sant’Angelo dei Lombardi στην Καμπανία της Ιταλίας.

Περιηγηθήκαμε στα γραφικά χωριά της περιοχής, όπου μας ξενάγησαν οι ίδιοι οι μαθητές του σχολείου, περπατήσαμε τους δρόμους της Πομπηίας, όπου ο χρόνος έχει παγώσει και μας θυμίζει τον σπουδαίο πολιτισμό που τόσο βίαια χάθηκε. Κι έπειτα; Νάπολη! Η πολυκατακτημένη και ατίθαση πόλη της περιοχής. Η πόλη που «δεν είναι ευρωπαϊκή, δεν είναι μεσογειακή, δεν είναι ιταλική…είναι η Νάπολη!» Ζήσαν τα παιδιά μας το νεύρο μιας πόλης με βαθιά ιστορία και μεγάλη αγκαλιά.

Οι μαθητές μας είδαν από κοντά το θέμα της εργασίας τους που τους είχε ανατεθεί όταν επισκεφθήκαμε το Παλάτι της Καζέρτα, όπου θαύμασαν το μεγαλείο της υπερβολής σε ένα χώρο 47.000 τ.μ. Και οι δρόμοι μας έφεραν στο μουσείο/κέντρο έρευνας Biogem: το παρελθόν και το παρόν σε 7D και εικονική πραγματικότητα.

Δεν πρέπει να παραλείψουμε την μουσική και το κέφι! Μάθημα του παραδοσιακού χορού Tarantella και της παρασκευής “pasta”! Υπάρχει καλύτερος τρόπος επικοινωνίας;

Ευχαριστούμε θερμά τους οικοδεσπότες μας που άνοιξαν τις πόρτες του σχολείου τους και μας επέτρεψαν να μπούμε στις αίθουσες διδασκαλίας και να παρακολουθήσουμε μερικά μαθήματα. Η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών είναι ένα σημαντικό στοιχείο της παιδείας.

Και τώρα που φτάσαμε στο τέλος, τί θα κάνουμε; Θα ξεκινήσουμε πάλι από την αρχή.

Οι δρόμοι μας ενώνουν και μας ταξιδεύουν, μας θυμίζουν και μας προκαλούν.

Φεύγουμε από αυτή την εμπειρία διαφορετικοί άνθρωποι απ’ό,τι ήρθαμε… και αυτό είναι σπουδαίο!

Η ομάδα: Αγγελική Οικονόμου (Α΄ τάξη), Δημήτρης Πιτερός (Α΄ τάξη), Μαρίνα Κωστοπούλου (Β΄ τάξη), Ελένη Νικολακοπούλου (Β΄ τάξη)

Οι καθηγήτριες: Αριστέα Μπακάλη, Αυγή Πραχάλη, Αναστασία Φλεβάρη

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ