Ταξίδι στην Πολωνία στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+

Από τις 23/9 έως και 30/9 του 2022 δόθηκε η δυνατότητα σε δύο καθηγήτριες, την κυρία Σοφοκλέους Σοφία, αγγλικής φιλολογίας, και την κυρία Πετροπούλου Ευδοξία, ελληνικής φιλολογίας, και σε τέσσερις μαθητές/τριες του 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου: Δήμητρα Δήμα, Τάκη Τζάνο-Κόκκοτο, Δέσποινα Μπούκουρα και Γιώργο Τζαρίμα να επισκεφτούν την πόλη Boleslawies της Πολωνίας στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ «Δρόμοι του παρελθόντος, οδοί του μέλλοντος».
Εκεί συναντήθηκαν με αντιπροσωπείες των σχολείων-εταίρων από την Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία και Σερβία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και φιλοξενήθηκαν από το πρότυπο Λύκειο της πόλης.

Στη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές/τριες φιλοξενήθηκαν από οικογένειες Πολωνών συμμαθητών τους, συμμετείχαν στην καθημερινότητα του Πολωνικού σχολείου και παρουσίασαν τις εργασίες που είχαν αναλάβει.

Το πλούσιο πρόγραμμα της επίσκεψης περιλάμβανε δραστηριότητες μέσα στο σχολείο (εργαστήρια, παιχνίδια γνώσεων, πειράματα) αλλά και ξενάγηση σε αρχαιολογικούς χώρους, μεσαιωνικά κάστρα με υπέροχους κήπους, μουσεία και εκκλησίες γοτθικού ρυθμού. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα και ιδιαίτερα από το μουσείο κεραμικής, αφού η πόλη του Boleslawies είναι το διεθνές κέντρο της κεραμικής.

Η τελευταία ημέρα έκλεισε με γιορταστικές εκδηλώσεις, χορούς με παραδοσιακές στολές ενώ οι καθηγητές δείπνησαν σε τοπικό κάστρο.

Η ομάδα επέστρεψε με τις καλύτερες εντυπώσεις, ενθουσιάστηκε από την άρτια οργάνωση όλου του προγράμματος που επιμελήθηκε το Πολωνικό σχολείο και χάρηκε κυρίως από την επαφή με τους συναδέλφους και μαθητές.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ