Συμμετοχή του 1ου Λυκείου στον Διαγωνισμό Μετάφρασης «Juvenes Translatores»

Στην εποχή μας, είναι μεγάλη η ανθρώπινη ανάγκη για επικοινωνία. Η πολυγλωσσία αποτελεί αναγκαίο εργαλείο επαγγελματικής ανέλιξης, αλλά ακόμα περισσότερο, γέφυρα μεταξύ διαφορετικών λαών και πολιτισμών – ένα σημείο ουσιαστικής επαφής. Η καλλιέργεια της πολυγλωσσίας έχει ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη της αλληλοαποδοχής και της αρμονικής συνύπαρξης.

Στο πλαίσιο αυτό χαιρόμαστε για τη συμμετοχή μαθητών της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας στον ανεπίσημο διαγωνισμό «Juvenes Translatores» που διοργανώθηκε φέτος από την Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης με την στήριξη της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα.

Το σχολείο μας είναι ένα από τα συνολικά 39 σχολεία που έχουν δηλώσει ενδιαφέρον να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό, κάτι που θα είναι σίγουρα μια εποικοδομητική και μοναδική εμπειρία.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ