Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης» 2022

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση διοργανώνουν τους εξής διαγωνισμούς για μαθητές Λυκείου:

• Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης» 2022 (α΄ φάση) για τους/τις μαθητές/τριες της Α΄, Β΄, Γ΄ τάξης των Λυκείων, Γενικών και Επαγγελματικών, της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού,
  • Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης» 2022 (β΄ φάση) για τους/τις μαθητές/τριες της Γ’ τάξης Λυκείου που θα πρωτεύσουν στην α’ φάση.

Οι Διαγωνισμοί αυτοί γίνονται, για μια ακόμη χρονιά, για την ενίσχυση της γνώσης και της κατανόησης της Φυσικής από τους/τις μαθητές/τριες σε όλη τη χώρα, με απόλυτο σεβασμό στην επιστημονική και ακαδημαϊκή δεοντολογία, στην αντικειμενικότητα, στην αξιοπιστία, στη συνέπεια και στον εθελοντισμό, χωρίς αναφορές ή εκδηλώσεις με οικονομικές ή εμπορικές παραμέτρους.

Ο Πανελλήνιος μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης» 2022 και για τις τρεις τάξεις του Λυκείου (Γενικού και Επαγγελματικού), θα διενεργηθεί το Σάββατο 12 Μαρτίου 2022 και ώρα 9.30 π.μ.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες θα υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στο σχολείο τους, μέχρι την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2022.

Ενδεικτικά θέματα προηγούμενων ετών για κάθε τάξη Λυκείου, αντιπροσωπευτικά της φιλοσοφίας των θεμάτων των Διαγωνισμών και των Ολυμπιάδων είναι αναρτημένα με τις λύσεις τους στον διαδικτυακό τόπο http://micro-kosmos.uoa.gr. Η μελέτη τους μπορεί να αποτελέσει μια προπαρασκευαστική φάση των Διαγωνισμών, ώστε να δοθεί έναυσμα ενδιαφέροντος και τρόπος μελέτης και προετοιμασίας στους/στις μαθητές/τριες.

Ειδικά για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ Λυκείου ο Διαγωνισμός θα διενεργηθεί σε δύο φάσεις:

• Η πρώτη φάση θα διεξαχθεί το Σάββατο 12 Μαρτίου 2022, 9:30-12:30, στα τοπικά εξεταστικά κέντρα, όπως περιγράφηκε παραπάνω.
  • Η δεύτερη φάση, στην οποία θα συμμετάσχουν οι 40 μαθητές/τριες με τις μεγαλύτερες βαθμολογίες της πρώτης φάσης, θα διεξαχθεί το Σάββατο 16 Απριλίου 2022, 9:30-15:30, στους χώρους του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, στην Πανεπιστημιούπολη.

Οι πέντε πρώτοι/ες μαθητές/τριες της δεύτερης φάσης (με την προϋπόθεση ότι θα είναι διαθέσιμοι/ες για τη φάση της προετοιμασίας, όπως αυτή περιγράφεται ακολούθως) θα συγκροτήσουν την εθνική ομάδα (αυτοί/ές ή – κατά σειρά – οι επιλαχόντες/ούσες), η οποία θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2022.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε:

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ