Συμμετοχή του 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου στο σεμινάριο «Περιβάλλον και Βιώσιμη Ανάπτυξη»

Την Τρίτη 29/11/2023 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Σχολεία-Πρέσβεις Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου καθώς και μαθητές/τριες από το πρόγραμμα «Περιβάλλον και Υγεία», παρακολούθησαν διαδραστικό διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο «Περιβάλλον και Βιώσιμη Ανάπτυξη».

Ενημερώθηκαν για τις επιπτώσεις των εκπομπών οχημάτων, τα μέτρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη βελτίωση της ποιότητας του αέρα στο αστικό περιβάλλον και την ασφάλεια των κτιρίων.

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου τα παιδιά συμμετείχαν σε κουίζ σκανάροντας QR code ενώ μπορούσαν να βλέπουν ταυτόχρονα στην οθόνη τα αποτελέσματα από τις απαντήσεις και των άλλων σχολείων που συμμετείχαν στη δράση του JRC Youth Programme της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ