Τσιγάρο και Αλκοόλ

Στη διάρκεια του δευτέρου τετραμήνου, ύστερα από αρκετή συζήτηση και μετά από ένα καταιγισμό ιδεών αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το αλκοόλ και το κάπνισμα. Ενταχθήκαμε σε τέσσερις ομάδες εργασίας και η κάθε ομάδα, που αποτελούνταν από πέντε μαθητές, ανέλαβε μια διαφορετική δραστηριότητα πάνω στο θέμα (ερωτηματολόγιο, έρευνα στο πεδίο, αναζήτηση υλικού στο διαδίκτυο ή σε βιβλιογραφία).

Επίσης, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στη βιβλιοθήκη του Τμήματος Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στο Ναύπλιο, ώστε οι μαθητές να ενημερωθούν υπεύθυνα και να διευκολυνθούν στην εύρεση του οικείου υλικού.

Πέρα από αυτό, οργανώθηκε από την υπεύθυνη καθηγήτρια επίσκεψη και στη βιβλιοθήκη «Παλαμήδης», όπου οι μαθητές όλων των ομάδων έλαβαν μέρος σε βιωματικές ασκήσεις και ενημερώθηκαν σχετικά με τη χρήση αλλά και την απεξάρτηση από τις εξαρτησιογόνες ουσίες. Η δραστηριότητα αυτή διεξήχθη από το Κέντρο Ενημέρωσης Ευαισθητοποίησης Πρόληψης Εξαρτησιογόνων ουσιών Νομού Αργολίδας (ΟΚΑΝΑ) και υπήρξε ιδιαίτερα εποικοδομητική για τη συνολική αντίληψη του θέματος από τους μαθητές.

Οι συγκεκριμένες επισκέψεις έδωσαν τα απαραίτητα εφόδια, ώστε να βοηθηθούν οι μαθητές στην εργασία τους.

Τελικά, τα μέλη των ομάδων παρουσίασαν τη δουλειά τους μέσα στην τάξη, συζήτησαν με τους συμμαθητές και αντάλλαξαν πληροφορίες (ανατροφοδότηση) με το συντονισμό της υπεύθυνης καθηγήτριας. Τέλος, αφού συγκεντρώσαμε όλες τις χρήσιμες αυτές πληροφορίες σάς παρουσιάζουμε τη συνολική παρουσίαση του σχεδίου εργασίας μας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Παππά

Διαβάστε την εργασία (PDF):

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ