Οι υποψήφιοι Ambassadors του σχολείου μας στην έκθεση «Fake (f)or real»

Την Τετάρτη 14/2/24 υποψήφιοι senior και junior ambassadors του σχολείου μας μαζί με συμμαθητές τους βρέθηκαν στο Τελλόγλειο στην πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ. Το Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ. σε συνεργασία με το Σπίτι της Ευρωπαϊκής Ιστορίας, που αποτελεί πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, παρουσιάζει μία μεγάλη έκθεση με ιδιαίτερα πρωτότυπη θεματολογία και με τίτλο «Fake (f)or Real – Ψεύτικο για αληθινό».

Η έκθεση παρουσιάζει ιστορίες παραποιήσεων και πλαστογραφήσεων από την αρχαιότητα ως τις μέρες μας, περιγράφοντας τα κίνητρα τους και τον αντίκτυπο που είχαν.

Η έκθεση χωρίζεται χρονολογικά σε έξι μεγάλες θεματικές ενότητες αλλά αυτή που μας εντυπωσίασε πιο πολύ ήταν η εποχή της μετά-αλήθειας. Αυτή η θεματική είναι ίσως πιο κοντά σε εμάς και στις προκλήσεις που συναντούμε κατά την καθημερινή μας ενημέρωση.

Περισσότερα από 100 εκθέματα της Συλλογής του Σπιτιού της Ευρωπαϊκής Ιστορίας ταξίδεψαν από τις Βρυξέλλες, με την έκθεση να περιλαμβάνει, επίσης, ταινίες και διαδραστικά παιχνίδια.

Παράλληλα ενημέρωσαν τους πολίτες για το πρόγραμμα EPAS και τις ευρωεκλογές και έκαναν σχετική δημοσκόπηση.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ