Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου 2024 στο 1ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Την Τετάρτη 7/2/2024 μαθητές της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας παρακολούθησαν διαδικτυακή εκδήλωση στο πλαίσιο της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 – saferinternet4kids.

Γιατί η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου είναι μια μεγάλη παγκόσμια γιορτή;

Γιατί προσφέρει την ευκαιρία να αναδείξουμε τις θετικές χρήσεις της ψηφιακής τεχνολογίας και να διερευνήσουμε το ρόλο που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας.

Ποιο μήνυμα μπορεί να στείλει ο καθένας από εμάς για ένα καλύτερο και ασφαλέστερο διαδίκτυο για όλους;

Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση οι μαθητές ενημερώθηκαν για το πώς μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια, πώς να προάγουν την ισότητα και πώς να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο. Η ενημέρωση αυτή εντάσσεται στις δράσεις του σχολείου με τίτλο «Ας γίνουμε όλοι μια ομάδα» και στο πρόγραμμα Σχολεία-Πρέσβεις Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ