«Μεταδιδόμενα νοσήματα – Αντισύλληψη»: Διαδικτυακή ενημέρωση μαθητών του 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου

Την Παρασκευή 25 /2/2022 οι μαθητές δυο τμημάτων της Α Λυκείου παρακολούθησαν διαδικτυακά ενημέρωση, στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας με θέμα «Μεταδιδόμενα Νοσήματα -Αντισύλληψη» από τον Βασίλειο Καρούντζο, MD, PhD, IFEPAG, Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο. Ο κ. Καρούντζος είναι Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α, εξειδικευμένος στην Παιδική – Εφηβική Γυναικολογία και γιατρός Τμήματος Παιδικής – Εφηβικής Γυναικολογίας Νοσοκομείου Παίδων «Μητέρα».

Οι μαθητές αρχικά παρακολούθησαν μια άκρως ενδιαφέρουσα και παραστατική παρουσίαση του θέματος από τον γιατρό και στη συνέχεια του έθεσαν τις ερωτήσεις-προβληματισμούς τους οπότε ακολούθησε μια εξαιρετικά διαφωτιστική συζήτηση. Οι μαθητές έλυσαν απορίες σχετικά με τα εμβόλια, τις ασθένειες και τους τρόπους αντιμετώπισής τους και ενημερώθηκαν για ζητήματα ζωτικής σημασίας για το μέλλον τους ως ενήλικες από τον πλέον αρμόδιο επιστήμονα.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Καρούντζο για την ανταπόκριση στην πρόσκληση που του έγινε από την καθηγήτρια του σχολείου Αυγή Πραχάλη – Σύμβουλο Σχολικής Ζωής.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ