Εκπαιδευτική εκδρομή στα Τρίκαλα

Στο πλαίσιο των Σχολικών Δραστηριοτήτων του σχολικού έτους 2017-18 οι μαθητές που συμμετείχαν στα τρία προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων επισκέφθηκαν την πόλη και την ευρύτερη περιοχή των Τρικάλων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφθηκαν τον Δήμο Τρικκαίων προκειμένου να ενημερωθούν διά ζώσης για τις δράσεις του. Ενημερώθηκαν από τον αντιδήμαρχο κ. Κώστα Ψύχο για την πορεία και τις δράσεις του Δήμου Τρικκαίων, σε επίπεδο τεχνολογίας, καινοτομιών, συνεχιζόμενων δράσεων και πολιτικής σε πλήθος θεμάτων.

Έγινε, επίσης, παρουσίαση του control room του Smart Trikala και απαντήθηκαν ερωτήσεις των μαθητών σε σχέση με την πόλη ενός βιώσιμου μέλλοντος, τόσο για το τεχνικό στάδιο όσο και για την ωφελιμότητά της στους πολίτες.

Επίσης στο πλαίσιο του προγράµµατος για την έκδοση σχολικού εντύπου (περιοδικό Φλασάκι τχ. 5), οι μαθητές επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις της εφηµερίδας «Πρωινός Λόγος» των Τρικάλων, όπου ενημερώθηκαν για τη διαδικασία παραγωγής μιας εφηµερίδας, την επιλογή και σύνταξη των θεµάτων, τη σελιδοποίηση και τέλος την εκτύπωσή της. Στην εφηµερίδα μας ξενάγησε ο ίδιος ο εκδότης της, ενώ είχαµε την ευκαιρία να μιλήσουμε επίσης με δύο δηµοσιογράφους, την υπεύθυνη του γραφιστικού τµήµατος και τον επικεφαλής του τυπογραφείου.

Οι μαθητές του προγράμματος παραδοσιακών χορών είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν και να χορέψουν με τοπική χορευτική ομάδα, ενώ παράλληλα πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στην πόλη από το ΚΠΕ Τρικάλων και επίσκεψη στο νεοσύστατο Μουσείο Τσιτσάνη.

Στη διάρκεια του τριημέρου της εκδρομής επισκεφθήκαμε επίσης τα Μετέωρα και την ευρύτερη περιοχή του Ασπροποτάμου (Περτούλι, Ελάτη, Πύλη κ.λπ.).

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ