Εκπαίδευση μαθητών λυκείου στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Έρευνας Σωματιδιακής Φυσικής – CERN

Ενημερώνουμε τους μαθητές του σχολείου μας ότι ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Έρευνας Σωματιδιακής Φυσικής – CERN, που εδρεύει στη Γενεύη της Ελβετίας, έχει επιλέξει για το 2021 6 από τα 23 κράτη-μέλη, μεταξύ των οποίων και την Ελλάδα, και θα εκπαιδεύσει 24 Έλληνες μαθητές που φοιτούν στις τάξεις Α΄ και Β΄ Γενικού Λυκείου (δημόσιου ή ιδιωτικού).

Πρόκειται για το πρόγραμμα HSSIP (= High School Students Internship Programme), το οποίο σκοπεύει να δώσει την δυνατότητα σε νέους μαθητές να εργαστούν οι ίδιοι στο περιβάλλον του Διεθνούς Ερευνητικού Κέντρου-CERN.

Το πρόγραμμα προσπαθεί να ενθαρρύνει την περιέργεια των μαθητών Λυκείου για μάθηση και να τους παρακινήσει να αναλάβουν μια σταδιοδρομία στην επιστήμη, τη μηχανική ή άλλο θέμα που σχετίζεται με την βασική έρευνα. Είναι ένα πιλοτικό πρόγραμμα με έξι προσκεκλημένες χώρες ετησίως.

Το CERN δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές του Λυκείου να εργαστούν στο διεθνές ερευνητικό εργαστηριακό περιβάλλον, με εργαστηριακή εξάσκηση, δικές τους προτάσεις και ιδέες και παρέχει ένα πρόγραμμα πλαισίων για να αναδείξει την έρευνα του CERN και το πρόγραμμα Genève Internationale.

Ημερομηνίες υλοποίησης προγράμματος για την Ελλάδα: 12 Σεπτεμβρίου 2021 έως 25 Σεπτεμβρίου 2021 στις εγκαταστάσεις του CERN στη Γενεύη.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το CERN.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τους όρους συμμετοχής των μαθητών στο πρόγραμμα, την προθεσμία υποβολής αιτήσεων, τη διαδικασία επιλογής κ.λπ. δείτε στο παρακάτω έγγραφο:

Δείτε επίσης το σχετικό διαβιβαστικό έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας:

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ