10ος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης»

Ο επιστημονικός και πολιτιστικός σύλλογος «eκπ@ιδευτικός κύκλος» σε συνεργασία με το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Α.Μ.Θ. προκηρύσσει για το σχολικό έτος 2021-2022 τον 10ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης». Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης συμμετοχής και στις δύο κατηγορίες Εφηβικού Διηγήματος και Εφηβικής ποίησης ταυτόχρονα.

Κατηγορίες συμμετοχής

α) Κατηγορία Εφηβικού Διηγήματος

Κάθε μαθητής/τρια Γυμνασίου ή Γενικού/Επαγγελματικού Λυκείου μπορεί να συμμετέχει (ατομικά) με ένα (1) διήγημα έως έξι (6) σελίδες, μεγέθους Α4, δακτυλογραφημένες με γραμματοσειρά Times New Roman 12, στην ελληνική γλώσσα και θέμα ελεύθερο.

β) Κατηγορία Εφηβικής ποίησης

Κάθε μαθητής/τρια Γυμνασίου ή Γενικού/Επαγγελματικού Λυκείου μπορεί να συμμετέχει (ατομικά) με ένα (1) ποίημα, γραμμένο με ομοιοκαταληξία ή με ελεύθερο τρόπο, μέχρι τριάντα στίχους, στην ελληνική γλώσσα και θέμα ελεύθερο.

Όροι συμμετοχής

Η περίοδος υποβολής συμμετοχών αρχίζει την 1η Δεκεμβρίου 2021 και η καταληκτική ημερομηνία είναι η 28η Φεβρουαρίου 2022 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

Η αξιολόγηση των κειμένων θα γίνει κατά το διάστημα από 01 Μαρτίου έως 30 Απριλίου 2022 και όσοι/σες διακριθούν θα ενημερωθούν τον Μάϊο του 2022.

Βραβεία – Έπαινοι

Απονέμεται κάθε έτος 1ο, 2ο και 3ο Βραβείο στους/στις διακριθέντες/θείσες μαθητές/τριες Γυμνασίου ή Γενικού/Επαγγελματικού Λυκείου.

Επίσης απονέμεται ειδικός έπαινος σε μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο διαγωνισμό και κατέλαβαν την τέταρτη και πέμπτη θέση για κάθε κατηγορία.

Πληροφορίες

Επιπρόσθετες πληροφορίες για τον διαγωνισμό παρέχονται στην ιστοσελίδα http://educircle.gr/pentzikis/

Επίσης, καθημερινώς, στα τηλέφωνα 2521030833, 6945807070, 6932766574.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ