Το σχολείο μας πρώτο στον τοπικό διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών EOES 2023

O φετινός τοπικός διαγωνισμός πειραμάτων φυσικών επιστημών πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 στο Ε.Κ.Φ.Ε. Αργολίδας (υπεύθυνη Μανουσάκη Κλεοπάτρα). Οι μαθητές της ομάδας του σχολείου μας (Τσίρου Αγγελική, Αλωνιστιώτης Πάτροκλος και Σωτηρίου Σωτήρης) βρέθηκαν ανάμεσα σε ομάδες σχολείων από το νομό και αγωνίστηκαν επάξια με όλες τους τις δυνάμεις και πολύ μεράκι.

Πραγματοποίησαν πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας, παίρνοντας μετρήσεις και εξάγοντας συμπεράσματα και τελικά συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση.

Πολύ σημαντικό εφόδιο στην προσπάθειά τους η συνεισφορά των εκπαιδευτικών τους (Παπαδημητρίου Μ. – φυσικός, Καρίγιαννη Δ. – χημικός, Πραχάλη Α. – χημικός, Καπίρη Α. – βιολόγος, Κολιγκιώνης Ε. – φυσικός), που προπόνησαν την ομάδα του σχολείου στην εργαστηριακή αντίληψη και πρακτική. Η προσπάθεια αυτή θα συνεχιστεί ως την επόμενη φάση, στον πανελλήνιο διαγωνισμό στην Αθήνα τον Ιανουάριο του 2024. Καλή επιτυχία!

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ