Συμμετοχή του 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου σε δράση Erasmus+ για το βιογραφικό Europass

Το «Europe Direct Πελοπόννησος» διοργάνωσε διαδικτυακή εκδήλωση με τίτλο «Europass: Δημιουργώντας το πρώτο μου βιογραφικό» την Τρίτη 4 Μαρτίου 2023. Η ομάδα Εrasmus και η περιβαλλοντική ομάδα Οrienteering την παρακολούθησε μαζί με την εκπαιδευτικό Πραχάλη Αυγή, στοχεύοντας να ενισχύσει έμπρακτα την ανάπτυξη δεξιοτήτων των μαθητών, στη σύνταξη βιογραφικού στο Europass, το εργαλείο όπου μπορούν να καταγράψουν την εκπαιδευτική και αργότερα επαγγελματική τους εμπειρία και να αναδείξουν τις δεξιότητες, τα προσόντα και τις εμπειρίες τους.

Τα θέματα που παρουσιάστηκαν στην εκδήλωση επικεντρώθηκαν στον τρόπο που οι μαθητές μπορούν να δημιουργήσουν το δικό τους βιογραφικό, τη συνοδευτική επιστολή και πώς να αξιολογήσουν τις ψηφιακές τους δεξιότητες μέσα από αυτό το δωρεάν εργαλείο. Επιπλέον, έγινε ενημέρωση για το Euroguidance, ένα εργαλείο για τον σχεδιασμό σταδιοδρομίας.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ