Ομάδα μαθητών της Γ΄ τάξης στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Την Τετάρτη 29/03/2023 ομάδα έξι μαθητών/τριών της Γ΄ Λυκείου θετικής κατεύθυνσης (Ρούμπος Γεώργιος, Στεφανόπουλος Γεώργιος, Σέρφα Ιωάννα, Σαράντη Αναστασία, Ντέμος Ευάγγελος και Σπυρόπουλος Αριστείδης) του 1ου Λυκείου Ναυπλίου με την καθηγήτρια φυσικής Παπαδημητρίου Μαρία είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο της Αθήνας τα Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων «Masterclasses 2023», που διοργανώθηκαν από το Πολυτεχνείο σε συνεργασία με την Ελληνική Ομάδα Εκλαΐκευσης.

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να παρακολουθήσουν εισηγήσεις-παρουσιάσεις για τα στοιχειώδη σωμάτια και τα σύγχρονα πειράματα που πραγματοποιούνται στο CERN, αλλά και να επεξεργαστούν πειραματικά δεδομένα, αφού συνδέθηκαν με το Ινστιτούτο και μίλησαν με τους ερευνητές.

Τα οφέλη για την ομάδα των τελειόφοιτων μαθητών/τριών δεν ήταν μόνο γνωστικά. Εξίσου σημαντική ήταν η γνωριμία με τον χώρο του Πανεπιστημίου όπου πήραν μια γεύση της αυριανής πανεπιστημιακής ζωής τους, έφαγαν στην φοιτητική λέσχη και ήρθαν σε επαφή με φοιτητές και καθηγητές.

Παιδιά καλή σταδιοδρομία!

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ