Εκπαιδευτική εκδρομή του 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου στην Αθήνα

Την Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2023, το 1ο ΓΕΛ Ναυπλίου πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα. Μαθήτριες και μαθητές της Β τάξης Ανθρωπιστικών Σπουδών είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στα καλλιτεχνικά εκθέματα των συλλογών και στους τρεις ορόφους της Εθνικής Πινακοθήκης και Μουσείου Αλεξάνδρου Σούτσου από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Ε.Π.Μ.Α.Σ., Θανάση Σπηλιόπουλο. Παρακολούθησαν τη μετάβαση της τέχνης τους τελευταίους τρεις αιώνες και θαύμασαν από κοντά χαρακτικά με τους ήρωες του ’21, προσωπογραφίες αλλά και έργα μοντέρνας τέχνης.

Οι εντυπώσεις τόσο των μαθητών όσο και των συνοδών καθηγητών τους ήταν εξαιρετικές. Ευχαριστούμε θερμά την Εθνική Πινακοθήκη και ιδιαιτέρως τον κ. Θανάση Σπηλιόπουλο για την εκπληκτική ξενάγησή του.

Παράλληλη εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές της Θετικής κατεύθυνσης της Β τάξης στις εγκαταστάσεις της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ). Οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Ανάπτυξη της Στατιστικής Παιδείας στην Ελλάδα», που τους πληροφορεί για τις διαδικασίες ανάπτυξης, παραγωγής, και διάδοσης των επίσημων στατιστικών στοιχείων ακολουθώντας τα Ευρωπαϊκά και Διεθνή πρότυπα.

Οι συμμετέχοντες καθηγητές και μαθητές απόλαυσαν τη φιλοξενία των διοργανωτών και συμμετείχαν στις δράσεις του προγράμματος. Είχαν μάλιστα την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον πρόεδρο της ΕΛΣΤΑΤ κ. Αθανάσιο Θανόπουλο που αφιέρωσε αρκετό από τον πολύτιμο χρόνο του για να μιλήσει μαζί τους και να τους εξηγήσει το σκοπό και το ρόλο της στατιστικής επιστήμης στη ζωή μας.

Όλοι οι μαθητές έλαβαν ως δώρο συνοδευτικό φάκελο με τις εκδόσεις της ΕΛΣΤΑΤ και βεβαίωση παρακολούθησης της δράσης. Τέλος, λάβαμε ως δώρο μία συλλεκτική έκδοση με την πρώτη απογραφή των προσφύγων της Μικρασιατικής καταστροφής που οργάνωσε η ΕΛΣΤΑΤ και θα κοσμεί την βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Αντίστοιχα οι μαθητές της Γ Τάξης των Θετικών σπουδών και των σπουδών Υγείας επισκέφθηκαν στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο τη Σχολή Εφαρμοσμένων Φυσικών Επιστημών (Μαθηματικά και Φυσική). Πληροφορήθηκαν το πρόγραμμα σπουδών της σχολής, τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων, και παρακολούθησαν μια παρουσίαση για τη δημιουργία του σύμπαντος (Big Bang), την εξέλιξη της Φυσικής στο χρόνο, καθώς και τις πηγές ενέργειας από πυρηνική σύντηξη και διάσπαση. Τέλος, παρακολούθησαν πειραματικές διατάξεις με χρήση των laser στην ακουστική.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον ομότιμο καθηγητή του Μετσόβιου Πολυτεχνείου κ. Βασίλειο Τράκκα που με χαρά μας δέχτηκε στο Πολυτεχνείο και οργάνωσε το πρόγραμμα της επίσκεψης μας, τον κ. Μιχάλη Κόκκορη, καθηγητή Φυσικής για την εξαιρετική παρουσίαση και τον κ. Ανδρέα Δαζέα για την υποδοχή και την ξενάγηση στη βιβλιοθήκη του Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Μαθητές άλλων τμημάτων και τάξεων επισκέφθηκαν το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και το Μουσείο της Ακρόπολης.

Η επίσκεψη μας έκλεισε με περιήγηση στο κέντρο της γιορτινά στολισμένης Αθήνας.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ