Γνωριμία με τη φύση του τόπου μας μέσα από την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Το τρέχον σχολικό έτος πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας δύο προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα την πανίδα και τη χλωρίδα του τόπου μας: «Η εξαφάνιση σπάνιων ειδών της ελληνικής πανίδας», με υπεύθυνη την καθηγήτρια αγγλικής κ. Σοφία Σοφοκλέους και «Η φύση κοντά μας», με αντικείμενο τα είδη της ενδημικής χλωρίδας και υπεύθυνο τον φιλόλογο κ. Χρήστο Φλέσσα. Συνεργάτες στην υλοποίηση των προγραμμάτων ήταν η κ. Ευδοξία Πετροπούλου, φιλόλογος και η κ. Ευαγγελία Ζβίντζου, βιολόγος.

Στο πλαίσιο των προγραμμάτων αυτών πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο καταφύγιο άγριας ζωής «Αρκτούρος», όπου υλοποιήθηκε πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στο καταφύγιο του Λύκου και της καφέ αρκούδας καθώς και ενημέρωση των μαθητών/τριών για τη δράση του Αρκτούρου στη Νίκειο Σχολή του γραφικού Νυμφαίου.

Με έδρα την Καστοριά, οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν επίσης τον νεολιθικό οικισμό του Δισπηλιού και πραγματοποίησαν πεζοπορία στις Πρέσπες. Το πρόγραμμα της εκδρομής και των επισκέψεων οργάνωσε η κ. Σοφοκλέους Σοφία, καθ. Αγγλικής, ενώ την εκδρομή συνόδευσαν η φιλόλογος κ. Ευδοξία Πετροπούλου και η βιολόγος κ. Ευαγγελία Σβίντζου.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ