Οι φυσικές επιστήμες …στην πράξη – Όμιλος πειραμάτων 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου

Οι μαθητές/τριες της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας που επιλέχθηκαν να παρακολουθήσουν τον όμιλο πειραμάτων που οργάνωσαν φέτος οι καθηγήτριες του σχολείου Πραχάλη Αυγή και Ζβίντζου Ευαγγελία, είχαν μια σπουδαία ευκαιρία να γνωρίσουν τις φυσικές επιστήμες… στην πράξη.

Κάθε εβδομάδα (2 διδακτικές ώρες μετά τη λήξη του σχολείου) η ομάδα σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς υλοποιούσε μια εργαστηριακή άσκηση Χημείας ή Βιολογίας στο χώρο του εργαστηρίου φυσικών επιστημών. Έτσι εξοικειώθηκαν με εργαστηριακές τεχνικές και πειραματικές διατάξεις Χημείας και Βιολογίας μέσα από βιωματικές δραστηριότητες και πειράματα, αναπτύσσοντας ερευνητική διάθεση και παραγωγική σκέψη μέσω της ομαδοσυνεργατικής μάθησης. Μέσω της κατανόησης της σημασίας της παρατήρησης και των πειραμάτων αναγνώρισαν τη χρησιμότητα εργαλείων και οργάνων στις φυσικές επιστήμες.

Έμαθαν πώς να φτιάχνουν σαπούνι, να αποστάζουν κρασί, την οδοντόπαστα του ελέφαντα, καθρεφτάκια από χημικές ουσίες, πώς καίγονται τα 10ευρα (χωρίς να καίγονται…), πόσους υδατάνθρακες έχουν τα τρόφιμα, πώς απομονώνουμε DΝΑ από μπανάνα, πώς φτιάχνουμε δικά μας παρασκευάσματα φυτών για μικροσκοπική παρατήρηση και στη συνέχεια πώς χρησιμοποιούμε το μικροσκόπιο, δοκιμάζοντας μάλιστα το ολοκαίνουριο μικροσκόπιο με κάμερα, φετινό απόκτημα του εργαστηρίου μας, και μια σειρά ακόμα από πειράματα…

Φυσικά δεν θα μπορούσαν να μην δηλώσουν συμμετοχή σε όλους τους σχετικούς διαγωνισμούς φυσικών επιστημών και πειραμάτων μιας και έχουν αναπτύξει θετική στάση για τα μαθήματα φυσικών επιστημών μέσα από τον πλέον ευχάριστο τρόπο.

Τέλος… κατάφεραν να μπουν στα άδυτα του ΕΚΕΦΕ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ να ξεναγηθούν στους χώρους των εργαστηρίων του και να συνομιλήσουν με τους ερευνητές του.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ