«Εξαρτήσεις – Μύθοι και πραγματικότητα»: Βιωματικό εργαστήριο για την Α΄ και Β΄ Λυκείου

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου ολοκληρώθηκε μια σειρά πέντε επισκέψεων των μαθητών της Α΄ και Β΄ Λυκείου του 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπλίου για να παρακολουθήσουν ένα από τα εκπαιδευτικά Προγράμματα–Δραστηριότητες, που απευθύνονται σε μαθητές Λυκείου με τίτλο: «Εξαρτήσεις-μύθοι και πραγματικότητα».

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εκπονήθηκε και υλοποιείται από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Αργολίδας «Ελπίδα Ζωής» σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ και παρουσιάστηκε στους/στις μαθητές/τριες από την κ. Μάρκου Δέσποινα, κοινωνική λειτουργό, στέλεχος του κέντρου.

Το πρόγραμμα έχει στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εφήβων πάνω σε θέματα πρόληψης των εξαρτητικών συμπεριφορών (κάπνισμα, αλκοόλ, οθόνες κ.λπ.) μέσω ενός βιωματικού εργαστηρίου και αξιοποιώντας την ομαδοσυνεργατική μέθοδο. Οι μαθητές και μαθήτριές μας παρακολούθησαν το πρόγραμμα στο πλαίσιο μιας γενικότερης δράσης που οργανώνει φέτος το σχολείο μας με τίτλο : «Ας γίνουμε όλοι μια ομάδα», στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο «Φυσικές επιστήμες και υγεία».

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ