EPAS: Διαδικτυακή παρουσίαση μουσικής δημιουργίας

Την Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση για την προβολή του τραγουδιού «Μy voice is the weapon», που δημιούργησε η ομάδα 1ο ΓΕΛ Ναυπλίου EPAS . Έμπνευση οι Ευρωεκλογές του Ιουνίου! Σκοπός του τραγουδιού και της συνάντησης ήταν να τoνίσει τη σημασία της ψήφου μας -της φωνής μας στη δημοκρατική διαδικασία.

Στην πρόσκλησή μας ανταποκρίθηκαν 10 σχολεία EPAS της Ευρώπης από την Ισπανία, τη Σουηδία, την Πολωνία, την Τσεχία και τα Κανάρια Νησιά – μεταξύ αυτών τα: EPAS IES Valle de Aller, EPAS Sögårdsskolan, EPAS Luis Manzanares, EPAS Ambasádorska škola Pruské και ILO Boleslaweu.

Μαζί αποδείξαμε πως η μουσική πράγματι έχει δύναμη… Δύναμη να ενώνει, να παροτρύνει, να δίνει φωνή!

Οι συμμετέχοντες δημιούργησαν “συννεφόλεξο”, με λέξεις που φανερώνουν τη δύναμη της μουσικής, συμπλήρωσαν τα κενά στους στίχους του τραγουδιού και με τις λέξεις αυτές αποτύπωσαν τις σκέψεις τους για τις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε padlet. Στη συνέχεια παρακολούθησαν το “My voice is the weapon” στο YouTube και κλείνοντας αξιολόγησαν το τραγούδι και την εμπειρία τους στην εκδήλωση.

(Τις εξαιρετικές διαδραστικές δραστηριότητες επιμελήθηκε η κα Αριέτα Μπακάλη της ομάδας 1ο ΓΕΛ Ναυπλίου ΕPAS)

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τα συμμετέχοντα σχολεία για τη θερμή υποδοχή του τραγουδιού μας και τα τόσο θετικά σχόλια για την εκδήλωση! Το ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ όλοι!

Και τελικά, ναι… όπως συμφώνησαν τα παιδιά, η μουσική “ενώνει, εμπνέει, ενδυναμώνει, οδηγεί, ταξιδεύει…. επικοινωνεί!”

@1o_gel_nafpliou_epas
@ephellas