«Το Φλασάκι» – Σχολικό περιοδικό (τεύχος 6)

Για έκτη συνεχόμενη χρονιά το 1ο ΓΕΛ Ναυπλίου εκδίδει το μαθητικό περιοδικό «το Φλασάκι», στο πλαίσιο των πολιτιστικών δραστηριοτήτων του.

Ο βασικός λόγος ύπαρξης του περιοδικού μας είναι να προσφέρει έναν χώρο ελεύθερης έκφρασης στις μαθήτριες και τους μαθητές του σχολείου για να μοιραστούν τις σκέψεις, τις εμπειρίες και τα ενδιαφέροντά τους με τη σχολική κοινότητα.

Το φετινό τεύχος έχει ως κεντρική θεματική του το Ταξίδι. Ταξίδια αναψυχής που έχουν πραγματοποιήσει οι συντάκτες-μαθητές σε μέρη λιγότερο ή περισσότερο μακρινά, ταξίδια ζωής που έκαναν οι δικοί τους άνθρωποι αναζητώντας μια καλύτερη ζωή σε άλλους τόπους, αλλά και ταξίδια πνευματικής αναζήτησης και προβληματισμού. Γιατί τα ταξίδια είναι άνοιγμα των οριζόντων και πλησίασμα με τους ανθρώπους, είναι περιπέτεια, χαρά και γνώση.

Σε τέτοια ωραία ταξίδια μας καλούν οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου να γίνουμε συνταξιδιώτες μέσα από τις σελίδες του περιοδικού.

υπεύθυνη καθηγήτρια: Εύα Πέππα

Δείτε το τεύχος 6 του περιοδικού μας:

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ