«Πάμε κινηματογράφο;» (Α΄ τάξη)

Ο κινηματογράφος ή αλλιώς σινεμά αποτελεί σήμερα την αποκαλούμενη και έβδομη τέχνη, δίπλα στη γλυπτική, τη ζωγραφική, το χορό, την αρχιτεκτονική, τη μουσική και τη λογοτεχνία. Αρχικά εμφανίστηκε περισσότερο ως μια νέα τεχνική καταγραφής της κίνησης και οπτικοποίησης της, όπως δηλώνει και ο ίδιος ο όρος (κινηματογράφος = κίνηση + γραφή).

Με αφετηρία τις νέες δυνατότητες που αναδείχθηκαν, ο κινηματογράφος μετασχηματίστηκε διεθνώς σε μία δημοφιλή μορφή τέχνης, ενώ παράλληλα πολλοί κινηματογραφικοί χώροι δημιουργήθηκαν με αποκλειστικό σκοπό την προβολή ταινιών. Εκτιμάται ότι το 1908, στις Ηνωμένες Πολιτείες υπήρχαν περίπου 10.000 κινηματογράφοι. Οι ταινίες της εποχής είχαν διάρκεια δέκα έως δεκαπέντε λεπτών, αλλά σταδιακά η διάρκεια τους αυξήθηκε. Σημαντική συμβολή σε αυτό είχε ο Αμερικανός σκηνοθέτης D. W. Griffith, στον οποίο ανήκουν μερικά από τα πρώτα ιστορικά έπη του κινηματογράφου.

Ο κινηματογράφος έγινε ένας ισχυρός δίαυλος μετάδοσης μηνυμάτων και διερμηνέας των εκάστοτε πολιτικών και κοινωνικών εξελίξεων. Αυτό αποδεικνύει την σημασία του κινηματογράφου στην ζωή του ανθρώπου.

Στο πλαίσιο της Ερευνητικής εργασίας μας το τμήμα επέλεξε να ασχοληθεί σχετικά με το κινηματογράφο με τίτλο «Πάμε κινηματογράφο;». Σκοπός της ερευνάς μας ήταν να μάθουμε νέες κουλτούρες και πολιτισμούς άλλων λαών, να ψυχαγωγηθούμε και να συνεργαστούμε μεταξύ μας.

Για την καλύτερη λειτουργία του τμήματος το θέμα χωρίστηκε σε υποενότητες μέσω των οποίων οι μαθητές διερεύνησαν καλύτερα το θέμα. Σύμφωνα με αυτό τα θέματα που μας απασχόλησαν είναι τα εξής:

• Ιστορική αναδρομή του κινηματογράφου.
  • Ελληνικός κινηματογράφος.
  • Οι καλύτερες ταινίες όλων των εποχών.
  • Είδη ταινιών.
  • Οι άνθρωποι που παίζουν σημαντικό ρόλο στην δημιουργία μιας ταινίας (σκηνοθέτης, σεναριογράφος, floor manager, script girl κ.α.)
  • Τα συμπεράσματα των ερευνών που πραγματοποιήσαμε κατά τη διάρκεια της εργασίας μας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Νικολέττα Ματσιμάνη

Διαβάστε την εργασία (PDF)

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ