Ο κινηματογράφος στο Ναύπλιο

Η προβολή μιας ταινίας σε ένα απλό άσπρο πανί έγινε με το πέρασμα του χρόνου ένα είδος τέχνης στην νεότερη ιστορία. Αναπτύχθηκε με τη βοήθεια της τεχνολογίας και έφτασε στην μορφή που έχει σήμερα. Μέσα από τις ταινίες που πρόβαλαν, οι άνθρωποι προσπάθησαν να εκφραστούν και να μαγνητίσουν το κοινό. Μέσω του κινηματογράφου μπορούμε να μεταδώσουμε μηνύματα, αξίες, πολιτικές, κοινωνικές εξελίξεις και την ιστορία ενός τόπου.

Ο κινηματογράφος είναι ένας τρόπος διασκέδασης και ψυχαγωγίας για όλες τις γενιές και κυρίως για τους νέους. Η εργασία αυτή είναι συνέχεια αυτής του Α’ τετραμήνου και με αφορμή όλα τα παραπάνω αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το θέμα του κινηματογράφου και στο Β’ τετράμηνο και συγκεκριμένα με τον Κινηματογράφο στην πόλη μας.

Στα πλαίσια της εργασίας μας το τμήμα μας επέλεξε να ασχοληθεί με το θέμα του κινηματογράφου με τίτλο «Ο κινηματογράφος στο Ναύπλιο». Σκοπός αυτής της εργασίας είναι να συνεργαστούμε όλοι οι μαθητές του τμήματος και να ερευνήσουμε την διαχρονική διάσταση της κινηματογραφικής τέχνης στην πόλη μας. Συγκεκριμένα οι μαθητές ασχολήθηκαν :

• Με τις ταινίες που κινηματογραφήθηκαν στην πόλη μας
  • Με τους χώρους που γυρίστηκαν αυτές οι ταινίες
  • Με τις αίθουσες που προβάλλονταν οι ταινίες τώρα και παλαιότερα
  • Πιθανή δημιουργία ημερολογίου

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Νικολέττα Ματσιμάνη

Δείτε την ερευνητική εργασία (PDF):

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ