Μαθητές της Α’ τάξης παρακολούθησαν πρόγραμμα για την πρόληψη από τις εξαρτήσεις

Την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2021 οι μαθητές του Α4 του 1ου ΓΕΛ Ναυπλίου, μαζί με την καθηγήτρια τους Πραχάλη Αυγή, επισκέφθηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπλίου. Στον υπέροχα διαμορφωμένο χώρο της πραγματοποιούνται Εκπαιδευτικά Προγράμματα – Δραστηριότητες, που απευθύνονται σε μαθητές όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης.

Εκεί παρακολούθησαν ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον πρόγραμμα με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εφήβων πάνω σε θέματα πρόληψης των εξαρτητικών συμπεριφορών, στα πλαίσια μιας γενικότερης δράσης για τις εξαρτήσεις που ετοιμάζει το σχολείο μας φέτος. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εκπονήθηκε και υλοποιείται από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Αργολίδας «Ελπίδα Ζωής» σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ.

• …επειδή οι έφηβοι έχουν ανάγκες ,προβληματισμούς και δυσκολίες
  • …επειδή οι έφηβοι έχουν ερωτήματα και χρειάζονται απαντήσεις
ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ