Εκπαιδευτική εκδρομή στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στην Αθήνα

Στις 3 Δεκεμβρίου 2014 το 1ο ΓΕΛ Ναυπλίου πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα. Η Α΄ τάξη επισκέφθηκε το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, η Β΄ τάξη τη Βουλή των Ελλήνων και η Γ΄ τάξη το Μουσείο της Ακρόπολης και τον πεζόδρομο του ενοποιημένου αρχαιολογικού χώρου.

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο διατέθηκαν ώρες για τη γνωριμία των μαθητών με το χώρο του Μουσείου και τα εκθέματά του. Οι μαθητές «ξεναγήθηκαν» ψηφιακά στο χώρο με τη βοήθεια προγράμματος παρουσίασης που δημιούργησαν οι συνοδοί εκπαιδευτικοί καθώς και ντοκιμαντέρ παραγωγής του ίδιου του Μουσείου. Τέλος, μαθητές της τάξης ανέλαβαν να παρουσιάσουν μέσα στο χώρο του Μουσείου έργα της επιλογής τους.

Στη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές μας εργάστηκαν ομαδικά για να συμπληρώσουν το φύλλο εργασίας που τους δόθηκε, επιδιδόμενοι σε ένα «κυνήγι θησαυρού» ανάμεσα στα αριστουργήματα της αρχαίας τέχνης.

Τέλος, χάρη σε μια ευτυχή συγκυρία, η επίσκεψή μας συνέπεσε με μια από τις πρωινές συναυλίες του Μουσείου, γεγονός που μας έδωσε την ευκαιρία να συνοδεύσουμε μουσικά την περιήγησή μας με τους ήχους του έργου του Φρ. Σούμπερτ «Το Χειμωνιάτικο ταξίδι», που εκτελούσε στον κεντρικό χώρο του Μουσείο ο βαρύτονος Κ. Ραφαηλίδης.

Υλικό

Α. Ηλεκτρονικοί σύνδεσμοι

α) Δείτε τις επίσημες παραγωγές του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου – εξαιρετικά ενδιαφέροντα ντοκυμαντέρ για τα αριστουργήματα του Μουσείου, το Μηχανισμό των Αντικυθήρων, την Αιγυπτική Συλλογή, το έργο της συντήρησης και έκθεσης αρχαιοτήτων:

Επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του Μουσείου και ένα πολύ ενδιαφέρον εκπαιδευτικό παιχνίδι για τον Μηχανισμό των Αντικυθήρων:

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο

Β. Ηλεκτρονική παρουσίαση του Μουσείου

Διαβάστε την παρουσίαση του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου (αρχείο PDF)

Γ. Φύλλο Εργασίας

Δείτε το φύλλο εργασίας που δόθηκε για συμπλήρωση στους οι μαθητές μας (αρχείο PDF):

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ