Αθλητισμός στην Ελλάδα (Β΄ τάξη)

Το τμήμα του Project μας, αποφάσισε στο δεύτερο τετράμηνο, μετά την ολοκλήρωση της πρώτης μας εργασίας, να ασχοληθεί με κάτι διαφορετικό. Έπειτα από προτάσεις και συζητήσεις, λοιπόν, καταλήξαμε να μελετήσουμε την πορεία του αθλητισμού στη χώρα μας.

Έτσι, ενταχθήκαμε σε τέσσερις ομάδες εργασίας και η κάθε ομάδα, που αποτελούνταν από πέντε μαθητές, ανέλαβε μια διαφορετική δραστηριότητα πάνω στο θέμα (ερωτηματολόγιο, έρευνα στο πεδίο, αναζήτηση υλικού στο διαδίκτυο ή σε βιβλιογραφία).

Επίσης, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στη βιβλιοθήκη του Τμήματος Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στο Ναύπλιο, ώστε οι μαθητές να ενημερωθούν υπεύθυνα και να διευκολυνθούν στην εύρεση του οικείου υλικού.

Κατά συνέπεια, έχοντας πλέον τα απαραίτητα εφόδια, τα μέλη των ομάδων αναζήτησαν το υλικό τους, παρουσίασαν τη δουλειά τους μέσα στην τάξη, συζήτησαν με τους συμμμαθητές και αντάλλαξαν πληροφορίες (ανατροφοδότηση) με το συντονισμό της υπεύθυνης καθηγήτριας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Παππά

Διαβάστε την εργασία (PDF):

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ